+420 317 471 319 | +420 608 715 400 info@fimak.cz

Zálohování dat – Datová úložiště – NAS Servery

Zamyslete se, kde máte uložena svá data. Jsou vždy dostupná? Jsou dosažitelná vzdáleně? Jsou v bezpečí? Pokud je máte na pevném disku v počítači nebo vypálená kdesi na optických médiích, musíte vždy odpovědět: Ne! Jednoduchým řešením jsou dnes již cenově dostupné NAS servery.

NAS (Network Attached Storage – „datové úložiště na síti“) je v informatice označení pro datové úložiště připojené k místní síti LAN. Data toho úložiště mohou být poskytována různým uživatelům. NAS nemusí mít pouze funkci souborového serveru, ale může mít i jiné specializované funkce. Například klient P2P sítě, webový server a další. Většinou obsahuje nějaký vestavěný počítač, který má za úkol sdílení dat a podporu různých protokolů.

Obsahuje také většinou dva a více disků, takže jsou Vaše data chráněna před selháním jednotlivého disku.

NAS může být využíván i více způsoby, než jenom jako centrální jednotka, která poskytuje různým uživatelům data. Může být použit také jako levný a jednoduchý email nebo web server poskytující úložiště. Největší využití nacházejí NAS tam, kde uživatel potřebuje uložit velké množství multimediálních dat. V dnešní době je NAS levnější než rackový server, takže se menším firmám vyplatí používat NAS kvůli ceně, ale například i kvůli velikosti. Cena se liší hlavně v tom, kolik NAS podporuje připojených disků, jaké RAID podporuje a jestli obsahuje nějaké další připojení (například FireWire).